The experiences of non-native English-speakers and native English-speakers teaching in China
Authors
Date
2020Copyright
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Tämän kandidaatintutkielman tarkoituksena on tutkia Kiinassa englannin kieltä opettavien syntyperäisten englannin puhujien sekä muiden vierasmaalaisten opetuskokemuksia. Se tutkii myös, mitä eroja opettajien opetusmetodeissa on, mitä heiltä vaadittiin päästäkseen töihin, ja miten heitä kohdeltiin Kiinassa. Englannin kielen opetuksen suosion kasvaessa kovaa vauhtia, tarkoituksenani on tutkia, miten tämä vaikuttaa vieraskielisiin englannin kielen opettajiin sekä sitä myötä opetusalaan.
Tutkimuksen viitekehyksenä käytettiin aiheesta tehtyjä ulkomaisia tutkimuksia sekä Kiinasta että muualta. Taustatutkimusta ei ole riittävästi tarjolla viime vuosista, joten on tarpeellista saada sekä uutta tietoa tilanteesta, että tarkastella opettajien omia kokemuksia.
Kyselytutkimukseen osallistui 12 opettajaa, joilla oli kokemusta englannin kielen opetuksesta Kiinassa. Aineisto kerättiin kyselylomakkeella, joka koostui 16 kysymyksestä, ja siihen kuului sekä avoimia, että monivalintakysymyksiä.
Tulosten mukaan opettajien kokemukset vaihtelivat riippuen, olivatko he englannin syntyperäisiä puhujia vai eivät. Muilta, kuin syntyperäisiltä puhujilta vaadittiin korkeampaa koulutusta ja enemmän työkokemusta, mutta heidän oli silti vaikeampaa saada töitä. Myös opettajien ulkonäkö ja ihonväri osoittautui merkittäväksi tekijäksi hakuprosessissa. Useat opettajat kokivat myös kulttuurisia haasteita, sekä toivoivat muutosta käytettyihin opetusmenetelmiin sekä Kiinan opetusalaan.
...


Keywords
Metadata
Show full item recordCollections
- Kandidaatintutkielmat [4424]
Related items
Showing items with similar title or keywords.
-
Subject teachers and classroom teachers' conceptions of early English teaching in Finland
Salo, Emmi (2022)Kielitaidon merkitys on kasvanut huomattavasti, mikä on korostanut kielenopetuksen tarvetta. Tämä näkyy myös perusopetuksen opetussuunnitelman muutoksessa (2019), jonka myötä ensimmäisen vieraan kielen (A1) opetus alkaa ... -
"Kattokaa nyt missa? se kieli on" : English and French teachers' views on pronunciation and its teaching
Kauppinen, Joonas (2015)Tutkielman tarkoituksena oli selvittää, mitä mieltä suomalaiset englannin ja ranskan opettajat ovat ääntämisen roolista kieltenopetuksessa, ja millaisin keinoin he tukevat oppilaidensa ääntämisen oppimista. Alan ... -
The use of movies in language classrooms : teachers' and students' thoughts and experiences
Nieminen, Mona (2022)Tässä tutkimuksessa selvitettiin opettajien ja oppilaiden kokemuksia ja ajatuksia elokuvien käytöstä kieltenopetuksessa. Tutkimus toteutettiin kahtena ryhmähaastatteluna helmikuussa 2021. Opettajien ryhmähaastattelussa oli ... -
Teacher perceptions of integrating EFL into primary-level Multidisciplinary Learning Modules
Christou, Andria (2020)Suomalaisen koulureformin myötä vuoden 2014 perusopetuksen opetussuunnitelma (POPS 2014) esitteli monialaiset oppimiskokonaisuudet (MOK), jotka määritettiin osaksi jokaisen peruskoulun jokavuotista opetusta. Monialaisten ... -
English pronunciation teaching in Finland
Tergujeff, Elina (University of Jyväskylä, 2013)