15-vuotiaiden sosiaalisen median käytön ja digitaalisen pelaamisen yhteydet masennusoireisiin 18–21-vuotiaana sukupuolittain
Date
2023Access restrictions
The author has not given permission to make the work publicly available electronically. Therefore the material can be read only at the archival workstation at Jyväskylä University Library (https://kirjasto.jyu.fi/collections/archival-workstation).
Copyright
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Masennusoireet ovat yleistyneet suomalaisilla nuorilla ja voivat vaikuttaa laajasti nuorten toimintakykyyn sekä elämänlaatuun. Suuri osa nuorista käyttää digitaalista mediaa, mutta sen yhteydet hyvinvointiin ovat kuitenkin epäselviä. Esimerkiksi sosiaalisen median käytön ja digitaalisen pelaamisen on aiemmissa tutkimuksissa havaittu olevan yhteydessä sekä suurempiin että vähäisempiin masennusoireisiin. Tässä tutkimuksessa tutkittiin 15-vuotiaiden nuorten median käytön yhteyttä masennusoireisiin 18–21-vuotiaana sekä eroja tässä yhteydessä tyttöjen ja poikien välillä.
Tutkimus on toteutettu osana Jyväskylän yliopiston Alkuportaat -seurantatutkimusta ja tämän jatkotutkimusta Koulupolku: Alkuportailta jatko-opintoihin -tutkimushanketta. Aineistoa on kerätty vuosina 2006–2016 sekä 2017–2021. Tässä tutkimuksessa käytettiin 9. luokalla kerättyä kyselyaineistoa sekä Kelan rekisteritietoja kelakorvatuista masennuslääkeostoista, jotka on kerätty nuorten ollessa 18–21-vuotiaita. Tämän pro gradu -tutkielman lopullinen tutkimusaineisto koostui 708 tutkittavasta, joilta oli saatu 9. luokan kyselyvastaukset sekä Kelan rekisteritiedot. Tieto nuorten median käytöstä saatiin mediamittarin sosiaalisen median käytön ja digitaalisen pelaamisen osioiden vastauksista. Aineisto analysointiin riippumattomien otosten t-testillä, korrelaatioiden tarkastelulla ja logistisella regressioanalyysilla.
Tuloksemme osoittivat, että tytöt käyttivät poikia enemmän sosiaalista mediaa 15-vuotiaana, kun taas pojat pelasivat digitaalisia pelejä tyttöjä enemmän. Tutkittavista 15,4 prosentilla tunnistettiin masennusoireita. 15-vuotiaana enemmän pelanneilla nuorilla oli enemmän masennusoireita 18–21-vuotiaana, kun sukupuolen vaikutus kontrolloitiin. Sosiaalisen median kokonaiskäyttömäärä ei ollut yhteydessä masennusoireisiin. Sukupuolten välillä ei ollut eroa digitaalisen pelaamisen kokonaiskäyttömäärän yhteydessä masennusoireisiin. Digitaalisen median alustojen tarkempi analysointi kuitenkin osoitti, että tietokone- ja konsolipelien pelaaminen, pelisivustoilla pelaaminen sekä toisten kanssa pelaaminen ja hahmojen luonti oli tytöillä yhteydessä korkeampaan masennusoirehdintaan mutta pojilla vastaava yhteys havaittiin vain oppimispelien pelaamisen kohdalla. Lisäksi tytöillä Instagramin käyttö oli yhteydessä vähäisempiin masennusoireisiin.
Tämän tutkimuksen tuloksista voidaan siis päätellä, että nuorten digitaalisen pelaamisen kokonaismäärä voi ennustaa masennusoirehdintaa. Digitaalisen median alustat ovat eri tavoin yhteydessä masennusoireisiin tytöillä ja pojilla, mutta digitaalisen pelaamisen kokonaismäärän yhteys masennusoireisiin ei näytä kuitenkaan olevan sukupuolten välillä erilainen. Digitaalisen median käytön ja masennuksen yhteyksien tutkimuksessa olisi tärkeä keskittyä jatkossa tarkastelemaan käytön määrän lisäksi tarkemmin sukupuolen vaikutuksia sekä esimerkiksi digitaalisen median käytön sisältöä ja käytön taustalla vaikuttavia motiiveja.
...


Keywords
Metadata
Show full item recordCollections
- Pro gradu -tutkielmat [27629]
Related items
Showing items with similar title or keywords.
-
Nuorten sosiaalisen median käyttö ja sosiaalinen pääoma
Suomalainen, Kari (2023)Tässä sosiologian maisterintutkielmassa tutkitaan nuorten sosiaalisen median (some) käyttöä, sosiaalista pääomaa somessa ja somen ongelmallista käyttöä. Nuorten somen käyttö on usein huolta herättävä ilmiö, ja erityisesti ... -
Lapset digitaalisten pelien maailmassa : digitaalisen pelaamisen merkitys 8-vuotiaiden lasten elämässä
Sillanpää, Elina (2012) -
Nuorten videopelaamisen määrä ja pelaamisen yhteydet terveyskäyttäytymiseen sekä itsearvioituun terveyteen
Lahti, Henri (2020)Tässä tutkimuksessa tarkasteltiin 5-, 7-, ja 9-luokkalaisten videopelaamisen määrää, siihen liittyviä sukupuolten välisiä eroja, luokka-asteiden välisiä eroja sekä pelaamisen määrän yhteyksiä, terveyskäyttäytymiseen, ... -
Elektronisen median käytön yhteys nuorten uneen ja väsymykseen : WHO-Koululaistutkimuksen tuloksia vuodelta 2014
Lehtola, Liinu (2022)Nuorten keskuudessa elektronisen median käyttö on lisääntynyt ja unen määrä vähentynyt. Unen ja elektronisen median käytön välistä yhteyttä tarkastelevien tutkimusten mukaan näiden välillä vallitsee negatiivinen yhteys. ... -
Nuorten näkemyksiä sosiaalisen median ongelmatilanteista ja turvataidoista
Mietola, Vilma (2022)Sosiaalisen median käyttö kuuluu oleellisena osana nuorten arkeen ja erilaisten sovellusten parissa vietetään päivittäin paljon aikaa. Huolimatta sosiaalisen median hyödyistä, nuoret ovat sosiaalisessa mediassa toimiessaan ...