Asiantuntijatyötä tekevien naisten näkemyksiä uskottavuudesta
Authors
Date
2021Copyright
This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Tämän tutkielman tavoitteena oli kuvata asiantuntijatyötä tekevien naisten näkemyksiä uskottavuusvaikutelmasta. Tutkielmassa haettiin vastauksia siihen, mitä uskottavuus on asiantuntijoiden työssä, miten vaikutelma uskottavuudesta naisten näkemysten mukaan rakentuu ja miten naiset itse pyrkivät rakentamaan vaikutelmaa uskottavuudesta. Tutkielma toteutettiin laadullisen tutkimusmenetelmän periaatteita noudattaen. Tutkielman aineisto kerättiin haastattelemalla seitsemää asiantuntijatyötä tekevää naista, jotka työskentelevät miesvaltaisilla aloilla. Haastattelumenetelmänä käytettiin teemahaastattelua ja haastattelut toteutettiin videohaastatteluina. Tutkielman aineiston analyysina käytettiin laadullista sisällönanalyysia.
Tutkielman tulokset osoittavat, että asiantuntijatyötä tekevien naisten mukaan uskottavuusvaikutelmaa voidaan tietoisesti rakentaa. Asiantuntijan uskottavuusvaikutelma rakentuu naisten näkemysten mukaan asiantuntijan osaamiseen, asiantuntijan ominaispiirteisiin ja asiantuntijan tietynlaiseen ilmaisutapaan. Uskottavuus on tulosten mukaan tilanteista ja sillä nähtiin merkitystä uralla etenemisessä, arvostuksen saamisessa ja työn tavoitteiden saavuttamisessa. Lisäksi tulokset osoittavat, että uskottavuudella voidaan kompensoida asiantuntijan puutteellista osaamista. Tuloksista käy ilmi, että naiset pyrkivät rakentamaan vaikutelmaa uskottavuudesta tietoisesti erilaisten strategioiden kautta. Uskottavuusvaikutelmaa rakennetaan avoimuuden ja suhteiden luomisen kautta sekä kiinnittämällä huomiota siihen, mitä sanoo ja miten ilmaisee itseään.
Tutkielman tulokset vahvistavat näkemystä uskottavuudesta moniulotteisena ilmiönä. Tutkielma on omalta osaltaan kuvaamassa, mitä miten vaikutelma uskottavuudesta rakentuu asiantuntijatyössä. Tulokset vahvistavat käsitystä uskottavuuden muodostumisesta kompetenssin, henkilön ominaisuuksien ja hyväntahtoisuuden ympärille. Tutkielma lisää ymmärrystä naisten kokemuksista asiantuntijatyössä miesvaltaisilla aloilla.
...


Keywords
Metadata
Show full item recordCollections
- Pro gradu -tutkielmat [24518]
Related items
Showing items with similar title or keywords.
-
Naisten asiantuntemuksen saaminen näkyviin vaatii konkreettisia tekoja
Mäkinen, Katja; Perälä, Annu (Valtiotieellinen yhdistys, 2022) -
Kateus työyhteisön vuorovaikutuksessa : työntekijöiden näkemyksiä kateudesta ja sen heijastumisesta työvointiin asiantuntijatyössä.
Hirvonen, Juulia (2021)Tämän tutkielman tavoitteena on kuvata ja ymmärtää asiantuntijatyötä tekevien työntekijöiden näkemyksiä kateuden ilmenemisestä työyhteisön vuorovaikutuksessa ja sen koettua merkitystä työvoinnille. Tavoitteeseen pyrittiin ... -
Naisten kohtaama syrjintä työelämässä : katsaus tasa-arvon tiellä vaikuttaviin syrjiviin käytäntöihin
Alanko, Jonna (2009)Tämän tutkielman tarkoituksena on ollut kartoittaa ja tarkastella erilaisia syrjiviä käytäntöjä, joihin naiset työelämässä törmäävät. Moniulotteinen syrjintä on haaste tasa-arvoisen työympäristön toteutumiselle. ... -
Miten naisten urakehityksestä puhutaan?
Romo, Sanni (2020)Naiset kohtaavat työelämänsä aikana lukuisia urakehitystä hidastavia näkymättömiä esteitä. Myös työelämän segregaatio, eli eriytyminen osaltaan rajoittaa uralla etenemistä. Tässä tutkielmassa tarkastelen, minkälaista kuvaa ... -
Johtoaseman esteenä lasikatto : rekrytoinnin ammattilaisten näkemyksiä naisten kohtaamista urakehityksen esteistä
Pelkonen, Janika (2017)Naiset ovat vahvasti mukana suomalaisessa työelämässä ja koulutuksessa. Naisia ei kuitenkaan edelleenkään ole juurikaan ylimmässä johdossa. Naiset ovat jo edenneet johtotehtäviin, mutta etenkin pörssiyhtiöiden korkeimmassa ...