"...Onneksi saan elää ihan tavallista elämää." : arvot ja uhkakuvat yhdeksäsluokkalaisten tyttöjen tulevaisuudenkuvissa
Authors
Date
2009Access restrictions
This material has a restricted access due to copyright reasons. It can be read at the workstation at Jyväskylä University Library reserved for the use of archival materials: https://kirjasto.jyu.fi/en/workspaces/facilities.
Tämän tutkimuksena tehtävänä on selvittää, millaiset arvot ovat yhdeksäsluokkalaisille tytöille tärkeitä heidän tulevaisuudenkuvissaan ja mikä näitä arvovalintoja voisi selittää. Myös tulevaisuudenkuvista esiin nousevat uhkakuvat, ristiriidat ja jännitteet ovat tutkimuksen kohteena. Tutkimuksen aineisto koostuu 33 peruskoulun yhdeksäsluokkalaisen tytön kirjoittamasta kirjoitelmasta. Aineisto on kerätty huhtikuussa 2006 erään maaseutukunnan peruskoulussa.
Aineiston tutkimusmenetelmänä olen käyttänyt teorialähtöistä sisällönanalyysiä. Olen aluksi tiivistänyt aineistoa kirjoittamalla kirjoitelmista lyhennelmät, jotka pitävät sisällään tutkimustehtävän kannalta oleelliset havainnot. Samoja piirteitä omaavat havainnot olen yhdistänyt omiksi luokikseen. Lopulta olen muodostanut näistä luokista viisi isoa teemaa, joiden avulla olen etsinyt vastauksia tutkimuskysymyksiin.
Tutkimuksen tuloksista voidaan päätellä, että tyttöjen tulevaisuudenkuvat ovat hyvin positiivisia, suurelta osin jopa yltiöpositiivisia ja romanttisia. Tulevaisuudenkuvista nousevat tärkeimpinä arvoina esiin perhe ja työ. Myös ystävät, raha, koti ja harrastukset ovat tytöille tärkeitä. Esiin nousevien arvojen merkitys näyttäisi liittyvän vanhemmilta sosiaalisesti perittyyn hyvän ja onnellisen elämäntavan malliin. Uhkakuvat, jännitteet ja ristiriidat liittyvät tyttöjen kirjoitelmissa työn ja perhe-elämän yhteensovittamiseen sekä työnjakoon perheessä.
...
Alternative title
Arvot ja uhkakuvat yhdeksäsluokkalaisten tyttöjen tulevaisuudenkuvissaKeywords
Metadata
Show full item recordCollections
- Pro gradu -tutkielmat [29772]
License
Related items
Showing items with similar title or keywords.
-
Muutosuhkia ja toiveita paremmasta : Kekkilä Oyj:n kahden yksikön henkilöstön tulevaisuudenodotukset
Vuorento, Mirkka (2004) -
Politiikasta-raati: Näkökulmia ilmastomuutokseen
Kronlund, Anna; Torney, Diarmuid; Hakala, Emma; Poutanen, Mikko; Vaha, Milla Emilia (Valtiotieteellinen yhdistys, 2021)Nyt kun maailma seuraa YK:n ilmastokokousta Glasgowssa, on hyvä hetki miettiä, miten ilmastonmuutoksesta pitäisi puhua. Kolme asiantuntijaa pohtivat, mitkä näkökulmat keskustelusta puuttuvat. -
Elämänasenteiden ja -odotusten yhteys fyysiseen toimintakykyyn myöhemmällä iällä
Rehnstrand, Miia (2017)Tämän pro gradu -tutkielman tarkoituksena oli selvittää, miten myöhäiskeski-iän elämänasenteet ja -odotukset ovat yhteydessä fyysiseen toimintakykyyn myöhemmällä iällä. Lisäksi tarkasteltiin, ovatko elämänasenteet ja ... -
Understanding youth athletes' life designing processes through dream day narratives
Ronkainen, Noora J.; Ryba, Tatiana V. (Academic Press, 2018)A number of studies have investigated career pathways in elite sport with retrospective designs, but few studies have explored how youth elite athletes construct narratives about their future lives and how their dreams and ... -
Kokemus elämänhallinnasta eläkkeelle siirryttäessä ja kolmannessa iässä
Tiittula, Päivi (2008)Suomalaisen yhteiskunnan vanheneminen ja suurten ikäluokkien siirtyminen eläkkeelle ja kolmanteen ikään nostaa esille kysymyksiä, miten vastattaisiin tulevaisuuden palvelujen tarpeisiin ja miten palvelujärjestelmää olisi ...