Mistä on lasten leikit tehty? : kolmasluokkalaisten käsityksiä leikkimisestä
Abstract
Rautiainen, Sini-Tuulia. Mistä on lasten leikit tehty? Kolmasluokkalaisten käsityksiä leikkimisestä. Jyväskylän yliopiston opettajankoulutuslaitos, 2011. Pro gradu -tutkielma, 78 sivua.
Tutkimuksessa kartoitettiin 9–10-vuotiaiden suosikkileikkejä sekä sitä, millaisia käsityksiä kolmasluokkalaisilla on leikkimisestä ja siitä, milloin leikkimisen ajatellaan päättyvän. Aikaisempien tutkimusten mukaan leikit vähenevät selkeästi kymmenen vuoden iässä. Tutkimusten mukaan tyttöjen leikeissä tehdään ulkomaanmatkoja ja vastaavasti pojat nauttivat toiminnasta ja urheilulajeista. Suosikkileikkeihin vaikuttavat yhteiskunnan vaurastuminen ja ympäröivä kulttuuri.
Tutkimuksen aineisto kerättiin kyselylomakkeilla ja haastatteluilla. 26 oppilasta vastasi kyselylomakkeeseen ja heistä neljä osallistui myös yksilöhaastatteluun. Kyselylomakkeissa oli avoimia ja suljettuja kysymyksiä sekä yksi piirrostehtävä. Haastattelut olivat kestoltaan noin puolen tunnin mittaisia. Tutkimusaineiston mukaan leikki on vielä suurimmalle osalle kolmasluokkalaisista tärkeää. Tulokset osoittivat poikien suosikkileikkien sisällöiksi taistelun ja kilpailun. Vastaavasti tyttöjen suosikkileikit muodostuivat pääasiassa muodista ja seikkailuista. Leikkimisen arvellaan loppuvan teini-iässä, jolloin se alkaa tuntua lapselliselta ja tilalle tulevat tietokoneet, meikit, seurustelu ja alkoholi.
On tärkeää tutustua nykyajan lasten leikkeihin ja mielikuvitusmaailmaan, jotta kasvattajina voisimme kohdata jokaisen lapsen entistä paremmin. Leikit ovat merkittävä osa lasten jokapäiväistä elämää. Kun olemme aidosti kiinnostuneita lasten elämästä ja leikeistä, aikuisen ja lapsen välille muodostuu hiljalleen syvä luottamus.
Main Author
Format
Theses
Master thesis
Published
2011
Subjects
The permanent address of the publication
https://urn.fi/URN:NBN:fi:jyu-2011051110782Use this for linking
Language
Finnish